Śródmieście

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Śródmieście

Śródmieście to serce Gdyni. Dzielnica położona jest nad samym morzem – jej mieszkańcy na plażę chodzą pieszo. Historia początków Śródmieścia to w zasadzie historia całego miasta.

Do początku XX wieku Gdynia była wioską. Dynamiczny rozwój miejscowości rozpoczął się po 1922 roku, kiedy zapadła decyzja o budowie portu w Gdyni.

Dzisiejsze Śródmieście to dawna wioska Gdina, która istniała już w XIII w. Wtedy Gdynia była wioską rycerską panów z Rusocina i należała do parafii oksywskiej. W 1380 r. została podarowana klasztorowi kartuskiemu. W 1414 r. przy dzisiejszej ulicy Portowej powstała pierwsza karczma – miejsce spotkań rybaków i centrum towarzysko-handlowe.

W 1634 r. hetman Stanisław Koniecpolski, a następnie inż. wojskowy Jan Pleitner zaproponowali królowi Władysławowi IV budowę przy Gdyni portu wojennego. Planu tego jednak nie zrealizowano. Na gdyńskiej redzie odbywały się przeładunki towarów dostarczanych łodziami z brzegu.

Przez prawie 400 lat (do I-go rozbioru Polski w 1772 roku) Gdynia należała do kartuzów. Po I rozbiorze dostała się pod pruskie panowanie i znajdowała się pod nim około 150 lat, do końca I wojny światowej.

W 1904 r. zostało tu założone kąpielisko. Teren dzisiejszego Bulwaru Nadmorskiego i portu nazywano wtedy "Bożą zatoczką", bo był to teren cichy i osłonięty od wiatru. W tamtych czasach istniała już dzisiejsza ul. 10-lutego zobacz na mapie Gdańska (wytyczono ją od dworca kolejowego do domu kuracyjnego), ul. Starowiejska zobacz na mapie Gdańska, ul. Świętojańska zobacz na mapie Gdańska. Wtedy były to polne drogi przy których stały pojedyncze wiejskie chaty ogrodzone płotami z drewnianych żerdzi. Ulicę Świętojańską nazywano wtedy Drogą Oksywską, bo przez setki lat łączyła wieś Oksywie z bardzo starym szlakiem – Drogą Królewską wiodącą z południa Europy do Gdańska. Z czasem Drogę Oksywską nazwano ul. Świętego Jana, a w połowie lat 30-tych ulicą Świętojańską. Tak nazywa się i dzisiaj. Na początku XX w. była to bardzo modna wieś letniskowa – powstało wtedy wiele pensjonatów. Budynki istnieją do dzisiaj, choć idąc ruchliwą ulicą 10-lutego i przechodząc obok nich trudno to skojarzyć.

W latach 1919–1926, gdy wójtem Gdyni i sołtysem wsi Chylonia był Jan Radtke, Gdynia nabrała niezwykłego rozpędu. W 1920 r. inż. Tadeusz Wenda wskazał Gdynię jako najbardziej dogodne miejsce pod budowę nowego portu. Życie spokojnego letniska całkowicie zmieniła decyzja, jaką w 1922 r. podjął Sejm RP. To ustawa w sprawie budowy "portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu". W 1923 r. funkcjonował już tymczasowy port (służący również rybakom), do którego zawinął pierwszy zagraniczny statek "Kentucky" pod banderą francuską. W 1930 r. otwarto regularną linię pasażerską z Gdyni do Nowego Jorku.

W 1923 r., w dniu otwarcia portu tymczasowego, położono kamień węgielny pod budowę nowego dworca kolejowego (został zniszczony w czasie wojny). Zbudowano też przy dzisiejszej ul. Świętojańskiej kościół zobacz na mapie Gdańska. Teren pod budowę ofiarowała gdynianka Elżbieta Skwiercz. Dzięki temu nie trzeba już było udawać się 3-kilometrową drogą do kościoła w Oksywiu. W 1924 r. można już było modlić się w nowym kościele (wtedy jeszcze kaplicy), który stoi do dzisiaj. W 1925 r. Gdynia została zelektryfikowana, a 10 lutego 1926 r. zyskała prawa miejskie.

Spacerowicze poruszający się po Alei Jana Pawła II rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że Aleja jest dziełem rąk człowieka. Dawniej w tym miejscu było morze. Przed wojną, kiedy zapadła decyzja o budowie portu, wybudowano tu drewniane molo, przy którym cumowały pierwsze statki. Później w miejscu drewnianej konstrukcji usypano dzisiejszą Aleję Jana Pawła II - z budulca wydobytego z dna zatoki podczas budowy portu.

W Śródmieściu wybrać się można np. do Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum Marynarki Wojennej. Niezmienną od lat atrakcją jest możliwość wejścia na pokład (i pod pokład) okrętu – muzeum ORP "Błyskawica" oraz żaglowca – muzeum "Dar Pomorza". Ze Skweru Kościuszki można udać się tramwajem wodnym na Hel i do Jastarni. Niezwykłe atrakcje można znaleźć w Akwarium Gdyńskim. W Śródmieściu mieszczą się dwa teatry – Muzyczny (w którym odbywa się coroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) oraz Miejski i centrum Gemini z kinem.

Skwer Kościuszki oprócz funkcji spacerowej, pełni latem funkcję rozrywkową. Odbywają się tu bezpłatne koncerty na świeżym powietrzu gromadzące wielotysięczną publiczność. Jak na miasto portowe przystało w klubach muzycznych można posłuchać szant na żywo.

Śródmieście Gdyni "zagrało" w wielu filmach. Kręcono tu m.in. "Wraki" (1957) w reżyserii Ewy Petelskiej (aktorzy: Zbigniew Cybulski, Kazimierz Wichniarz, Roman Polański, "Stawkę większą niż życie" (1966) w reżyserii Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica (aktorzy: Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, "Życie na gorąco" (1978) w reżyserii: Andrzeja Konica (aktorzy: Leszek Teleszyński), "Konsula" (1989) w reżyserii Mirosława Borka (aktorzy: Maria Pakulnis, Piotr Fronczewski), "Sztos" (1997) w reżyserii Olafa Lubaszenki (aktorzy: Jan Nowicki, Cezary Pazura) czy "Kryminalnych" (2006 - serial TVN) w reżyserii Piotra Wereśniaka (aktorzy: Marek Włodarczyk, Maciej Zakościelny, Magdalena Schejbal, Daniel Olbrychski).

W Śródmieściu znajdują się też najważniejsze instytucje czyli Urząd Miasta, Dowództwo Marynarki Wojennej, sąd, szpital miejski, dworzec kolejowy Gdynia Główna. To także centrum biznesu i centrum handlu (Dom Handlowy Batory, Centrum Kwiatkowskiego, Miejska Hala Targowa itd.).

jaga

Opinie 1 zablokowana